Gramatura papieru 0

                W życiu codziennym mylone jest często pojęcie masy i ciężaru. Masa jest wielkością obrazującą ilość materii i wyraża się ją w gramach. Ciężar jest siłą ciężkości i wyraża się ją w niutonach. Czasem, niektórzy zamiast masy lub ciężaru mówią o “wadze”. Waga jest przyrządem do określania ciężaru, a pośrednio masy, a nie wielkością fizyczną.

               Dlaczego gramatura jest tak ważna dla wyrobów papierowych? Wyobraźmy sobie, że mamy dwa wyroby papierowe wykonane z tej samej masy papierniczej przy zastosowaniu tej samej maszyny papierniczej i w tych samych warunkach technologicznych np. o gramaturze 40 i 80 g/m2 . Wtedy wyrób o gramaturze 80 g/m2  będzie dwukrotnie grubszy i dwukrotnie mocniejszy od wyrobu o gramaturze 40 g/m2.

               Wartość gramatury daje więc ogólne wyobrażenie o grubości wyrobu papierowego, jego wytrzymałości, sztywności itp. właściwościach.

               Gramatura jest wielkością powszechnie używaną w poligrafii nie tylko dla wyrobów papierowych, ale również w przypadku innych materiałów płaskich np. folii oraz w przypadku nakładania na płaskie powierzchnie różnych warstw np. lakieru, farby, kleju.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl