Podział wyrobów papierowych ze względu na gramaturę 0

              Dla uniknięcia nieporozumień należy rozróżniać pojęcie bibułki i bibuły. Bibułą jest wyrób papierowy o bardzo dużej chłonności bez względu na gramaturę.

               Co prawda nikt w tej chwili  już nie pamięta dlaczego do tego podziału przyjęto takie wartości gramatur, a nie inne, ale jeszcze gorsze jest to, że w innych krajach analogiczne granice mają zupełnie inne wartości. Tak np. kupujemy w Niemczech wyrób papierowy o gramaturze 350 g/m2 i jest on tam kartonem, po przywiezieniu do Polski staje się jednak tekturą. To może wprowadzić duże nieporozumienia w kontaktach zagranicznych.

               Ten podział wyrobów papierowych jest właściwie powszechnie stosowany przez poligrafów, a bardzo często i przez papierników. Dla naszych celów będziemy go nazywać podziałem tradycyjnym wyrobów papierowych ze względu na gramaturę.

               Na domiar złego papiernicy stworzyli nowy, znormalizowany podział nazwany podziałem podstawowym.

               W podziale podstawowym wyroby papierowe podzielono tylko na dwie grupy: papier i tekturę.

               Zgodnie z podziałem podstawowym:

- papierem jest wyrób papierowy o gramaturze do 225 g/m2

- tekturą jest wyrób papierowy o gramaturze od 225 g/m2

               Podział ten opiera się na tym, że wyroby papierowe o gramaturze do 225 g/mwykonuje się przeważnie na maszynie papierniczej z jednej warstwy włóknistej. Wyroby o gramaturze większej niż 225 g/m2  wykonuje się przez połączenie kilku warstw włóknistych. Wyroby takie wykonywane są w maszynach zwanych przez papierników tekturówkami.

               Należy zaznaczyć, że wartość graniczna 225 g/m2  została wprowadzona w Polsce dopiero normą od 1992 roku. Jest ona wartością obowiązującą obecnie zarówno w Polsce jak i w krajach Unii Europejskiej. Od roku 1987 do roku 1992 w Polsce wg obowiązujących wtedy norm wartością graniczną do odróżnienia papieru od tektury była wartość 250 g/m2.

               Trzeba wobec tego postawić pytanie: które nazewnictwo należy stosować, a które jest stosowane ? Ze względu na znormalizowanie podziału podstawowego w literaturze należałoby stosować podział podstawowy, ale często nie jest on stosowany nawet w literaturze fachowej. Natomiast w codziennych kontaktach najczęściej, a można nawet powiedzieć powszechnie, stosowany jest podział tradycyjny, i to nawet nie ściśle. Dlatego też nie należy w codziennych kontaktach przejmować się zbytnio podziałem z nazwami  papier - karton - tektura, a zajmować się jedynie wartością gramatury. To bowiem jest jednoznaczne bez względu na stosowane nazewnictwo, kraj i przyzwyczajenia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl