Surowce włókniste do wytwarzania wyrobów papierowych 0

Szmaty, do niedawna bardzo popularny surowiec papierniczy, obecnie wykorzystywany jest w minimalnym stopniu ze względu na obecność pewnych ilości niedopuszczalnych dla papiernictwa włókien syntetycznych.

Włókna z włóknistych roślin często przed użyciem muszą być skrócone. Skracanie włókien wykonywane jest w procesie zwanym przez papierników mieleniem.

 


włókna celulozy

Długość włókien w skali 1:1

a) bardzo długie dla włókiennictwa,

b) krótkie dla włókiennictwa, 

c) włókno długie dla papiernictwa,

d) włókno krótkie dla papiernictwa

 

Z włókien roślinnych otrzymuje się najdoskonalszy surowiec papierniczy zwany masami długowłóknistymi. Jest to zarazem najdroższy surowiec. Obecnie masy długowłókniste stosuje się wyjątkowo dla najlepszych papierów przeznaczonych do luksusowych zastosowań.

Wyroby papierowe są wyrobem masowym. Potrzebne są do ich produkcji duże ilości włókien celulozowych. Surowcem roślinnym zawierającym największe ilości celulozy jest drewno. Zawiera ono więcej niż 40% przydatnej w papiernictwie celulozy. Nieco mniej, ok. 35% celulozy zawiera słoma i trzcina. Te surowce roślinne, szczególnie drewno, mają największe znaczenie dla papierników.

 

SUROWCE WŁÓKNISTE OTRZYMYWANE Z DREWNA

 

Drewno, podobnie jak inne rośliny, zbudowane jest z komórek. Ścianki tych komórek są wytworzone głównie z celulozy. W drewnie występują wydłużone komórki o długości 1-5 mm, które po odpowiednim przetworzeniu stanowią włókna przydatne do wytworzenia wyrobów papierowych. W różnych gatunkach drewna występują komórki o różnej średniej długości. Największą długość komórek ma drewno iglaste: sosna, świerk, jodła. Długość komórek dochodzi u nich do 5 mm, średnio wynosi więcej niż 3 mm. W drewnie liściastym komórki te są znacznie krótsze. Długość ich dochodzi do 2 mm, a średnio wynosi ok. 1 mm.

Z drewna wytwarzane są trzy rodzaje surowców włóknistych:

-        masy celulozowe

-        masy pół chemiczne

-        masy mechaniczne zwane też ścierami

Z mas celulozowych otrzymuje się wyroby papierowe bezdrzewne, z mas mechanicznych – wyroby papierowe drzewne. Z mas pół chemicznych otrzymuje się wyroby pół drzewne. W zależności od sposobu prowadzenia procesu otrzymywania mas pół chemicznych można otrzymać masy bardziej lub mniej oczyszczone, które można też zaliczyć do mas bezdrzewnych lub drzewnych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl